HTML

"Esztétika - Mi végre?"

Konferenciánkon az esztétika, a művészetfilozófia és a művészetről való gondolkodás lehetséges megvalósulásainak, módjainak megvitatását javasoljuk. Miképpen beszélhetünk egy műalkotásról? Hogyan válhat lehetségessé a művészi tapasztalat vizsgálata? Miben állnak az esztétikai tapasztalat sajátosságai? Miképpen ragadhatók meg e sajátságok tudományos igénnyel? Lehetséges egy, az esztétikai tapasztalatot vizsgáló tudományos módszer? Hogyan alkalmazható, és milyen kérdéseket vet fel az esztétika, mint tudomány?

Friss topikok

Linkblog

Archívum

Program

2011.04.19. 17:59 aisthesis

13:00 – Megnyitó Dr. Somlyó Bálint, Esztétika Tanszék, tanszékvezetőI.szekció Gloster bukfence – Shakespeare és a bohóc-rituálé Bársony MártonA Molyneux probléma esztétikai vetületei Rókay AttilaA kiállítás mint médium Lendeczki Kinga14:10 – Plenáris…

komment

Zámbó Kristóf: Esztétika és fenomenológia - Az esztétikai mint par excellence nem-pozícionális beállítódás ABSZTRAKT

2011.04.19. 17:52 aisthesis

A filozófus öneszmélése, tehát amikor felismeri önmagát mint eredeti forrásként működő szubjektivitást, végső soron nem jelent mást, mint hogy a dolgok létébe vetett hit átfogó zárójelezése után, a világ dolgaihoz már nem fűződik érdeke. Kilép a hétköznapok…

komment

Szonday Szandra: A művészi munka statisztikai valósága ABSZTRAKT

2011.04.19. 17:50 aisthesis

Előadásom gondolatkísérlet, hogyan lehet a szemiotika elemzési módszerét a verbális művészeteken kívül (költészet, próza) Umberto Eco tanulmányait segítségül hívva más művészeti ágakra - elsősorban a táncra - is kiterjeszteni. Nyilvánvaló, hogy Eco vizsgálódásai…

komment

Rókay Attila: A Molyneux probléma esztétikai vetületei ABSZTRAKT

2011.04.19. 17:48 aisthesis

A Molyneux kérdés igen nagy filozófiatörténeti múlttal rendelkezik, olyan filozófusok foglalkoztak vele, mint Locke, Berkeley, Reid, Leibniz vagy Evans. A kérdést 1688-ban tette fel William Molyneux John Locke-nak és így szól: Tegyük föl, hogy egy ember vakon született, de immár…

komment

Miksó Péter: A kép lelke, a lélek képe ABSZTRAKT

2011.04.19. 17:46 aisthesis

Témaválasztásom Oscar Wilde művére – Dorian Gray arcképe – esett, amely tiszta képet fest az 1800-as évek végén született művészeti irányzatról, a szecesszióról. A mű több értelmezési mód alapján vehető górcső alá.Ilyen a szubjektum és identitás…

komment

Lendeczki Kinga: A kiállítás mint médium ABSZTRAKT

2011.04.19. 17:44 aisthesis

Az elmúlt évek során a kiállítások nem csupán az adott művek (re)prezentálását célozták meg, hanem egy ezen túl mutató, meghatározott koncepcióra épülő összefüggésrendszer létrehozását, amelyben a művek már nemcsak önmagukban álló entitásokként, hanem az alkotások…

komment

Hadi Barbara: A művészettörténeti hermeneutika kritikai állásfoglalása az ikonológiai interpretációval szemben ABSZTRAKT

2011.04.19. 17:42 aisthesis

Erwin Panofsky hármas tagolású ikonográfiai sémáját megannyi kritika érte születése óta, amelyek legtöbbje a leginkább kérdéses harmadik szint, az ikonológiai elemzés létjogosultságát kérdőjelezte meg. Otto Pächt írja egy helyen: „Az ikonológiai kutatás nem…

komment

Csobánka Zsuzsa: Kortárs irodalom magyarórán – posztmodern irodalomtanítás ABSZTRAKT

2011.04.19. 17:39 aisthesis

Kortárs íróként és magyartanárként is égető szükségét érzem annak, hogy a kortárs irodalom dominánsabban legyen jelen a magyarórákon. Az ELTE PhD-hallgatójaként is ezt a témát kutatom. A posztmodern korában át kell gondolnunk a korábban jól működő módszereket és…

komment

Cseh Dávid Sándor: Zeami és a júgen – A japán nó-játék befogadásának kérdése ABSZTRAKT

2011.04.19. 17:36 aisthesis

A japán kultúra, azon belül is a japán esztétika kutatása módszertani és elméleti kérdéseket is felvet. Olyan kultúráról van szó ugyanis, melynek megértéséhez komoly előtanulmányokra van szükség – feltéve, ha arra törekszünk, hogy valamiféle „hiteles”,…

komment

Bársony Márton: Gloster bukfence - Shakespeare és a bohóc-rituálé ABSZTRAKT

2011.04.19. 17:33 aisthesis

Jan Kott kísérlete, melyben a Lear király híres jelenetét kísérli a kortárs színház groteszk játékszabályainak segítségével érthetővé tenni, mindenképpen jelentős próbálkozás. Shakespeare darabja önmagában is korszakalkotó mű a bohóc protagonisták szempontjából, hisz…

komment

süti beállítások módosítása